Dobór odpowiedniego grzejnika do instalacji grzewczej

Grzejnik CO
5
(1)

Planując przebudowę starej instalacji co, lub zrobienie nowej, chcemy, możliwie najlepszych rozwiązań. Pragniemy, żeby w naszym domu ciepło było równomiernie rozprowadzone po całym mieszkaniu, a same grzejniki żeby były bardzo wydajne. Jak więc należy dobrać grzejniki do instalacji co?

Gdy chodzi nam o same możliwości grzewcze, to metal, z którego zrobiony jest grzejnik, nie robi praktycznie żadnej różnicy. Zarówno aluminiowe grzejniki członowe, jak i stalowe płytowe dobrze transportują energię cieplną. Nie oznacza to jednak, że obojętnie, które grzejniki wybierzemy i tak będzie wspaniale, niekoniecznie.

Aluminiowe grzejniki na ogół nie nadają się do instalacji z elementami miedzianym. Producenci często nie chcą wtedy udzielać poręczenia na taki grzejnik, ponieważ połączenie aluminium i miedzi skutkuje korozją chemiczną. Skutek jest taki, że aluminium się utlenia i złącza gwintowane się rozszczelniają, natomiast miedź pokrywa się nalotem. Wybierając grzejnik trzeba też wziąć pod rozwagę, instalacja co będzie zamknięta, czy otwarta. Do otwartej dostaje się powietrze, który z czasem niszczy grzejniki stalowe. Wtedy, lepiej będzie zainstalować grzejniki wykonane z aluminium, ponieważ on mają zastosowanie zarówno do zamkniętych, jak i otwartych instalacji hydraulicznych. Stalowe grzejniki, to dobry pomysł, jeśli zależy nam na lepszym wykorzystaniu przestrzeni w mieszkaniu. Pośród tego typu grzejników jest bardzo duży wybór rozmiarów i modeli. Możemy też zamontować krótszy, ale za to grubszy grzejnik, wtedy otrzymamy te same parametry mocy, jak w sytuacji większego powierzchniowo grzejnika. Ma to szczególne znaczenie, kiedy miejsce na grzejnik jest ograniczone, ze względu na wysokość ściany.

Grzejnik z głowicą termostatyczną

W przypadku kotła kondensacyjnego grzejniki w instalacji muszą być większe.

Wybierając grzejniki z aluminium nie mamy takiej możliwości. Żeby utrzymać zaplanowane parametry grzewcze, powinien on składać się z określonej liczby skręconych elementów. Atutem jest jednak jego niewielka waga. Łatwo będzie je odczepić i przenieść w przypadku remontu.

Wybierając grzejnik, dobrze jest brać pod uwagę projekt instalacji grzewczej. Określa on popyt domu na energię cieplną. Zazwyczaj projekt określa też typ grzejników. Jeśli z kolei nie mamy projektu, popytaj się fachowców, którzy wykonują tego typu systemy instalacyjne. Na dobór grzejników do mieszkania wpływ ma nie tylko kubatura budynku, ale także jakość jego docieplenia.

A poniżej prezentujemy film przedstawiający produkcję grzejników w fabryce marki Purmo.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij w serduszko, by dodać swoją opinię!

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość oddanych głosów: 1

Nie ma jeszcze ocen, dodaj pierwszą.