Biuro rachunkowe – dlaczego potrzebne małym firmom?

5
(1)

Duże firmy zatrudniają własnych księgowych. A czy mała firma potrzebuje wynajmować biuro rachunkowe? Jakie korzyści wynikają z usług księgowych świadczonych przez zewnętrzną firmę?

Biura rachunkowe powstają jak grzyby po deszczu. Wystarczy wpisać w internet na przykład hasło: biuro rachunkowe w Lublinie, aby przekonać się, jak wiele firm w lubelskim świadczy tego tupu usługi. Czy małe firmy potrzebują biura rachunkowego?

Zakładanie firmy a biuro rachunkowe

Osoba, która chce prowadzić własną działalność, od samego początku musi się liczyć z trudnościami. Dla wielu założenie firmy, zarejestrowanie jej i dopełnienie wszelkich formalności w Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie, zdecydowanie się na konkretną formę opodatkowania firmy itd., to bariera nie do pokonania. Jeśli ktoś zdecyduje się samodzielnie przebrnąć przez tą trudna ścieżkę, często okupuje to dużym stresem. Dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie biura księgowego jeszcze przed założeniem działalności. Wówczas wszelkie wnioski wypełnia już księgowa, dla której urzędowe formularze to codzienność, podczas gdy dla zdecydowanej większości obywateli byłoby to pierwsze spotkanie z tego typu kwitami. Warto więc choć trochę ulżyć sobie w tej niełatwej i stresującej drodze do posiadania własnej firmy. Wystarczy, że obawiamy się czy interes się uda, czy firma będzie przynosić dochody. Nie warto dokładać sobie dodatkowych zadań związanych z wypełnianiem kwitów i zgłaszaniem się do różnych urzędów.

Prowadzenie działalności

Jeśli już założyliśmy firmę i szczęśliwie biznes się rozwija, to możemy dojść do wniosku, że biuro rachunkowe nie jest nam tak potrzebne. Dokumentów nie mamy za wiele – więc bez większych problemów sami ogarniemy księgowość. Być może. Ale czy nie lepiej skupić się na rozwijaniu biznesu i zajęciu się tym, na czym się znamy? A księgowość pozostawić profesjonalistom? Przekonujemy się jakie to mądre podejście,kiedy chcemy dokonać jakiś zmian w funkcjonowaniu firmy. Na przykład zastanawiamy się czy zatrudnić nowego pracownika na umowę o prace czy umowę zlecenie, lub wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące rozliczeń firm – lepiej szukać samemu informacji w internecie czy porozmawiać z księgową, która mając szerszą perspektywę może doradzić najlepsze rozwiązanie.

Albo weźmy pod uwagę obecną trudną sytuację ekonomiczną podczas epidemii. Może nas brać pokusa, aby zrezygnować z usług księgowych i ograniczyć w ten sposób wydatki w firmie. Ale pamiętajmy, że to biuro rachunkowe czuwa nad informowaniem nas o nowych metod pozyskiwania środków w ramach tarczy antykryzysowej. I chociaż księgowa nie wypełni za nas wniosków, to przypomni o dostępnych dla naszej firmy opcjach pomocy, a także pomoże wypełnić niezrozumiałe dla podpunkty w dokumentach.

Z której strony by nie patrzeć biuro rachunkowe jest bardzo przydatne w prowadzeniu firmy. Odciąża właściciela od niepotrzebnego myślenia o kwestiach rozliczeń i finansów. Każdy kto od dłuższego czasu prowadzi działalność gospodarczą przyzna, że zewnętrzne biuro rachunkowe bardzo ułatwia funkcjonowanie firmy.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij w serduszko, by dodać swoją opinię!

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość oddanych głosów: 1

Nie ma jeszcze ocen, dodaj pierwszą.