Ogrodowy plac zabaw – doskonała alternatywa w czasach epidemii

0
(0)

Plac zabaw w ogrodzie to doskonałe miejsce zabawy dla dzieci. Szczególnie w czasach epidemii, kiedy przemieszczanie się jest ograniczone, a publiczne place zabaw zamknięte, domowy plac zabaw może się okazać strzałem w dziesiątkę.

Dlaczego ogrodowy?

Ogrodowy plac zabaw to idealne rozwiązanie. W obecnej sytuacji korzystanie z publicznie dostępnych placów zabaw jest niemożliwe. A przecież dzieci nadal potrzebują miejsca do zabawy i rozładowania energii. W korzystnej sytuacji są rodziny mieszkające w domu i posiadające chociażby kawałek podwórka. Dzieci mogą swobodnie wyjść na dwór i w obrębie ogrodzenia domu pobawić się na świeżym powietrzu. Dlaczego nie urozmaicić im zabawy i kupić im przydomowy plac zabaw? Dzieciaki z pewnością będę szczęśliwe, że we własnym ogrodzie mogą pobawić się w piaskownicy, pozjeżdżać na ślizgawce, czy pohuśtać się na bujaku.

Korzyści dla rodziców

Plac zabaw w ogrodzie przynosi korzyści zarówno dzieciom, jak i rodzicom. W jaki sposób? Najpierw zajmijmy się tą druga grupą. Jak rodzice, którzy muszą sfinansować zakup urządzeń zabawowych, mogą skorzystać na takiej inwestycji? W obecnych zabieganych czasach nie możemy poświęcić tyle czasu naszych pociechom ile byśmy pragnęli. Wyjście z nimi na spacer do parku, czy pojechanie do lasu jest czasochłonne i nie zawsze możliwe. A w przydomowym placu zabaw dzieci mogą bezpiecznie bawić się, podczas gdy rodzice mogą swobodnie wykonywać jakieś zajęcia w domu bądź ogrodzie. Dobrym rozwiązaniem jest zlokalizowanie placu zabaw tak, by można było mieć dzieci na oku na przykład podczas gotowania obiadu w kuchni, bądź zdalnej pracy wykonywanej w salonie.

Nawet jeśli lokalizacja domu uniemożliwia przebywanie dzieci na placu zabaw bez opiekuna, to wyjście z nimi do ogrodu zamiast jakiegoś publicznego miejsca zabiera zdecydowanie mniej czasu.

Korzyści dla dzieci

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać jakie korzyści przynosi dzieciom zabawa na placu zabaw. Po pierwsze dzieciaki uwielbiają zabawy ruchowe lub w piaskownicy. Po drugie tego typu aktywność to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim nauka i rozwój dzieci. Drabinki, tory przeszkód, ścianki wspinaczkowe, zabawy w piasku, huśtawki i bujaki i inne urządzenia znajdujące się na klasycznym placu zabaw są tak przemyślane, aby rozwijały dzieci ruchowo, uczyły równowagi, pomagały ćwiczyć motorykę dużą i małą. Plac zabaw to często miejsce zabaw większej ilości dzieci (gdy ograniczenia zostaną zniesione koledzy z sąsiedztwa będą mieli doskonałe miejsce do zabaw blisko własnego domu). Dzieci małą świetna przestrzeń do wspólnej zabawy, organizowania i obmyślania ciekawych gier i wspólnych przygód. Dzieci uczą się współpracy, koleżeństwa, negocjacji itd. A przy okazji zacieśniają więzi z kolegami i koleżankami.

Jaki plac zabaw?

Oczywiście stworzenie placu zabaw w ogrodzie wymaga wydzielenia nieco miejsca. Zakup konkretnych urządzeń i aranżacji placu zabaw będzie uzależniona od wielkości wolnego miejsca. Ale jakie urządzenia warto kupić?

Wszystko zależy od wieku naszych dzieci. Dla maluchów polecamy bujaki, sprężynowce, domki i piaskownice. Dla starszych dzieci drabinki, zjeżdżalnie i ścianki wspinaczkowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się zestawy zabawowe, które często łączą w sobie urządzenia dla dzieci w różnym wieku. Dzięki takiemu rozwiązaniu plac zabaw „rośnie” razem z dzieckiem i może być wykorzystywany przez wiele lat.

Zdjęcia: http://magicznatecza.pl/architektura-ogrodowa/ogrodowe-place-zabaw/

Jeśli macie ogród lub podwórko i zastanawiacie jak urozmaicić czas swoim dzieciom, to koniecznie przemyślcie kwestię ogrodowego placu zabaw.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij w serduszko, by dodać swoją opinię!

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość oddanych głosów: 0

Nie ma jeszcze ocen, dodaj pierwszą.