Jak pielęgnować dywan z wełny?

0
(0)

Dywany wykonane z wełny to naturalne, solidne i zdrowe rozwiązania na dużo lat. Wielu ludzi nie wyobraża sobie innego dywanu w domu niż taki zrobiony z naturalnego materiału. W wielu mieszkaniach dywany wełniane uznawane są za cenną pamiątkę rodzinną i są przechowywane przez kilka pokoleń. Aby dywan wełniany pozostał piękny przez lata wymaga wielkiej dbałości z naszej strony. Jak zadbać o dywan wełniany?

Przyzwyczajenia rodzinne kontra dywan wełniany

Jakie zwyczaje królują w naszym domu? Jak żyje nasza rodzina? Dywan wełniany potrzebuje pielęgnacji i uwagi, ale zbyt intensywne dbanie o czystość szybko narazi dywan na uszkodzenia i zużycie. Dlatego nie polecamy użytkowania dywanu w miejscu dość często eksploatowanym. Nie spełni roli także w domu gdzie jest pies, ponieważ jeśli posiadamy pupila intensywność brudzenia się jest zdecydowanie większa. Jeżeli masz też zwyczaj chodzić po domu w wyjściowym obuwiu, to niepotrzebnie narazisz swój dywan na ciągły kontakt z brudem i zanieczyszczeniami. Dywan wełniany idealnie sprawdzi się więc w salonie, który nie jest zbyt mocno odwiedzany.

Odkurzanie i trzepak

Odkurzanie to najszybsza forma dbania o dywan z przędzy naturalnej. Może się wydawać zbyt mało znacząca, ale tak nie jest. Regularne odkurzanie zdecydowanie pomaga w zachowaniu naturalnych cech dywanu. Zapobiega wniknięciu brudu w niższe partie włókna. Trzepaki zamontowane na każdym osiedlu mogą nam się kojarzyć z elementami minionej epoki, jednak niepotrzebnie. Trzepanie dywanu to doskonały sposób na odświeżenie dywanu. Trzepanie ułatwia pozbycie się zanieczyszczeń, którym zwykłe odkurzanie nie jest w stanie podołać. Trzepanie korzystnie wpływa również na włókna – pomaga przywrócić pierwotny kształt. Należałoby więc od czasu do czasu przetrzepać dywan – jeżeli nie posiadamy trzepaka to możemy spróbować na balkonie.

Jak sobie radzić z plamami?

Największym kłopotem osób które posiadają dywan wełniany są plamy. Czasem drżymy już na samą myśl, iż odwiedzą nas goście, a jak wiadomo, przy dużej liczbie osób nietrudno o zaplamienie dywanu. Co począć gdy przydarzy się plama? Należy pamiętać, iż w przypadku plamy na dywanie wełnianym najważniejszy jest czas. Wełna zdecydowanie szybko wchodzi w reakcję z zabrudzeniami. Jeśli więc podczas rodzinnej kolacji zdarzy się, że ktoś zaplami dywan, to nie czekajmy aż goście opuszczą nasz dom – musimy zacząć działać bez chwili namysłu. Jaki jest dobry sposób na plamy? Większość z nas z sukcesami od lat stosuje roztwór wody z octem. Zgadza się, że ocet ma nieprzyjemny i dominujący zapach, który nie każdemu pasuje. Jednak naturalność często wygrywa z zapachem. Jeśli stoimy za bardziej współczesnymi rozwiązaniami to możemy skorzystać z całej gamy preparatów do odplamiania dywanów. Trzeba tylko zachować ostrożność – każdy środek jest inny.

Reasumując: najlepszym sposobem na pielęgnacje dywanu z wełny jest systematyczna konserwacja.

Więcej praktycznych wskazówek można znaleźć w artykule: https://tiny.pl/t6dn5.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij w serduszko, by dodać swoją opinię!

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość oddanych głosów: 0

Nie ma jeszcze ocen, dodaj pierwszą.