Co widzi oko w Maroko?

0
(0)

Zachodzące słońce gdzieś pośród pustynnych piasków i gór Atlas? Marokańskie rozgwieżdżone niebo obserwowane z tarasu na dachu? Hamak oraz kolorowa mozaika odbijająca światło z lampionów? Tysiące poduszek i warstwy dywanów, a do tego miętowa herbata w marokańskim czajniku? Czy to sen? Nie, to marokańskie klimaty, które z powodzeniem można przenieść do swojego zakątka.

Pośród pozornej surowości widocznej chociażby na ścianach marokańskiej architektury, czy palących piasków pustyni jest w tym stylu pewien specyficzny urok, który zachwyca wielu ludzi. Wysublimowanie piękna, zwrócenie uwagi na szczegóły wystroju i nadanie im egzotycznego klimatu. Jak osiągnąć podobny efekt w pomieszczeniu, które projektujemy?

Jak widać, można pozwolić roślinom pnąć się niby w bezładzie po ścianach lub balustradach. Motyw roślinny w takim miejscu był by porządany, gdyż przypomina o tym, że znajdujemy się w oazie, w której można odpocząć, gdzieś z dala od palącego słońca i rozżarzonych piasków pustyni. Ciekawym rozwiązaniem w zasięgu portfela jest umieszczenie pachnących roślin w kolorowych doniczkach. W takiej oazie spokoju pomysłem jest umieszczenie niskich miejsc do siedzenia – pufy, a nawet leżące na podłodze poduszki.

W wielu przypadkach zasługą charakterystycznego dla tej południowej krainy stylu są wielokolorowe przedmioty przyozdobione ornamentami, np. lampy, stoliki, lustra, dzbany, miski.

Poniżej widoczne marokańskie lampiony z misternymi wzorami są jednymi z najbardziej typowych dla marokańskiego wystroju elementami. Z pewnością niezwykle prezentują się w godzinach wieczornych, rzucając tu i ówdzie cienie.

Marokańskie dywany wyróżniają się wielobarwną, wręcz optymistyczną kolorystyką. Są dobrym dopełnieniem dla pomieszczenia ze szczyptą południowego klimatu. Takiej atmosferę podkreśliłoby też ułożenie kilku niezbyt grubych dywanów jeden na drugim w pewnym artystycznym nieładzie. Dywan, albo koc można również umieścić na miejscach do siedzenia, np. sofa, kanapa.

Odrobinę południowego klimatu możemy wprowadzić rozwieszając swobodnie i zwiewne firany.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij w serduszko, by dodać swoją opinię!

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość oddanych głosów: 0

Nie ma jeszcze ocen, dodaj pierwszą.

Dodaj komentarz